brickbckgrndhd

the all new Streetz 94.5

Slide background
IT'S ALL NEW
bg31
Y_TUpAzB
lightstrerakHDstreet5-unsplashwb
Slide background
IT'S ALL NEW
bg31
turntablecloseup
Atlanta's Number One Station

in the Streetz for Hip Hop

{STREETZ MORNING TAKEOVER} RECAP OF THE 2018 OSCAR AWARDS!!!

0

IF YOU MISSED THIS YEAR’S OSCAR AWARDS, WE HAVE ALL THE DETAILS YOU NEED HERE!!!

 

Congrats to director, Jordan Peele , who has made history last night after winning an Oscar award for best original screenplay for “Get Out”., making him the first black screenwriter to receive the honor. Watch his acceptance speech here:

Kobe Bryant also won an Oscar for Dear Basketball, the animated short film about his retirement from the NBA which he produced and wrote. Watch his speech here:

 

See the complete list of winners below.

BEST PICTURE

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

WINNER: The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTOR

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

WINNER: Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

BEST ACTRESS

Sally Hawkins, The Shape of Water

WINNER: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

BEST DIRECTOR

Dunkirk, Christopher Nolan

Get Out, Jordan Peele

Lady Bird, Greta Gerwig

Phantom Thread, Paul Thomas Anderson

WINNER: The Shape of Water, Guillermo del Toro

BEST SUPPORTING ACTRESS

Mary J. Blige, Mudbound

WINNER: Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water.

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

WINNER: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ADAPTED SCREENPLAY

WINNER: Call Me By Your Name, James Ivory

The Disaster Artist, Scott Neustadter and Michael H. Weber

Logan, Scott Frank, James Mangold, Michael Green

Molly’s Game, Aaron Sorkin

Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees

ORIGINAL SCREENPLAY

The Big Sick, Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani

WINNER: Get Out, Jordan Peele

Lady Bird, Greta Gerwig

The Shape of Water, Guillermo del Toro and Vanessa Taylor

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

PRODUCTION DESIGN

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

WINNER: The Shape of Water

CINEMATOGRAPHY

WINNER: Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water

COSTUME DESIGN

Beauty and the Beast

Darkest Hour

WINNER: Phantom Thread

The Shape of Water

Victoria & Abdul

SOUND EDITING

Baby Driver

Blade Runner 2049

WINNER: Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

SOUND MIXING

Baby Driver

Blade Runner 2049

WINNER: Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

New M

00:00

ANIMATED SHORT FILM

WINNER: Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

LIVE-ACTION SHORT FILM

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

WINNER: The Silent Child

Watu Wote/All of Us

ORIGINAL SCORE

Dunkirk

Phantom Thread

WINNER: The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

VISUAL EFFECTS

WINNER: Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

FILM EDITING

Baby Driver

WINNER: Dunkirk

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

MAKEUP AND HAIRSTYLING

WINNER: Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder

Mobile

Advertisement

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

WINNER: A Fantastic Woman, Chile

The Insult, Lebanon

Loveless, Russia

On Body and Soul, Hungary

The Square, Sweden

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

Edith and Eddie

WINNER: Heaven Is A Traffic Jam on the 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

WINNER: Icarus

Last Man in Aleppo

Strong Island

ORIGINAL SONG

“Mighty River,” Mudbound

“Mystery of Love,” Call Me By Your Name

WINNER: “Remember Me,” Coco

“Stand Up For Something,” Marshall

“This Is Me,” The Greatest Showman

BEST ANIMATED FEATURE FILM

The Boss Baby

The Breadwinner

WINNER: Coco

Ferdinand

Loving Vincent

No comments